Opowieść wigilijna
Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza na "Opowieść wigilijną" w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Lalek. Spektakle odbędą się 14 grudnia o godz. 10 i 12 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
“Opowieść wigilijna” Karol Dickens
Przekład - Krystyna Tarnowska
Reżyseria - Krystyna Jakóbczyk
Adaptacja - Krystyna Jakóbczyk
Muzyka - Jerzy Stachurski
Scenografia - Urszula Kubicz-Fik
Ruch sceniczny - Bohdan Głuszczak
PREMIERA 16.12.1995
Czas trwania spektaklu 1:30
Karol Dickens – jeden z najpopularniejszych pisarzy angielskich XIX wieku, autor m.in. „Klubu Pickwicka” i „Dawida Copperfielda” – napisał także cykl opowiadań związanych z Bożym Narodzeniem. Otwiera go wydana w 1843 roku „Opowieść wigilijna”, wciąż bardzo popularna i czytana na całym świecie. Opowieści o duchach były w Anglii czasów Dickensa bardzo popularne. On sam, jako mały chłopiec z zachwytem chłonął każde słowo z historyjek o zjawach i czarach. Po latach przetworzył te opowieści z dzieciństwa w formie literackiej, a historia starego egoisty Scrooge'a, któremu w noc wigilijną ukazują się duchy i doprowadzają do jego przemiany moralnej, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Przedstawienie w wykonaniu Teatru Olsztyńskiego w atrakcyjny sposób łączy żywy plan aktorski z animacją lalek oraz wykorzystuje elementy „czarnego teatru”.
Utwór „Opowieść wigilijna” powstał w XIX wieku. Jego autor uznawany jest za najwybitniejszego powieściopisarza angielskiego tych czasów. Akcja przypowieści dzieje się w dziewiętnastowiecznym Londynie, w wigilię Bożego Narodzenia. Wigilia jest najbardziej niezwykła nocą w roku. Wszystko może się wydarzyć. Nawet się nie spostrzeżemy, jak usłyszymy dziwne odgłosy, czy zobaczymy przebywające wśród nas duchy. Akcja utworu trwa cztery dni. Pierwszej nocy przychodzi duch, który ostrzega Scrooge’a, że przez kolejne trzy noce przyjdą do niego jeszcze trzy widma. Przed wizytą duchów, Ebenezer – główny bohater książki, jest paskudnym człowiekiem. Ma bardzo wiele pieniędzy, ale ich wcale nie wydaje. Jest strasznym skąpcem. Już dawno odwrócił się od swojej rodziny. Nie ma także żadnych przyjaciół. Czasem, którego nienawidzi, są Święta Bożego Narodzenia. Nie lubi tego okresu, ponieważ wtedy pieniądze tracą swą moc. Liczą się miłość, przyjaźń, dobroć. Są to uczucia, których on nie rozumie. Oprócz tego święta przywołują złe wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to ojciec go odrzucił.
W noc przed Wigilią przychodzi do Ebenezera duch Marleya, współpracownika, który zmarł siedem lat wcześniej. Za swoje skąpstwo został skazany na wieczną tułaczkę. Przestrzega Scrooge’a, że jeśli się nie poprawi, to tak samo jak Marley będzie musiał przez wieczność wlec za sobą ciężki łańcuch wykonany z ksiąg, kluczy i sakiewek pełnych pieniędzy, które już teraz mu się nie przydadzą. Przynosi także informację, że z wizytą przyjdą do niego następne duchy. Ebenezer jest przerażony. Nie wie, czy ma w to wszystko wierzyć, czy to tylko przywidzenia. Po odejściu ducha kładzie się spać. Chwilę później pojawia się zapowiedziana zjawa. Nazywana jest Duchem Wigilijnej Przeszłości. Jest ubrana na biało, w suknię ozdobioną kwiatami. W ręce trzyma metalowe urządzenie, które gdyby założyła na głowę Scrooge’owi, nie byłoby już dla niego ratunku. Duch pokazuje mu całą jego przeszłość, począwszy od dzieciństwa, a skończywszy na ostatnich świętach. Starzec zobaczył swoją narzeczoną, która naprawdę go kochała. Zerwała z nim, bo nie mogła znieść jego egoizmu. Dowiedział się, że ma ona teraz męża i dzieci. Jest bardzo szczęśliwa. To okazało się najbardziej bolesnym wspomnieniem. Scrooge dopiero teraz zobaczył, że odrzucił prawdziwą miłość. Następnym duchem jest Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia. Ten upiór próbuje uświadomić Ebenezerowi jak ważna jest rodzina, przyjaciele i święta. Zjawa pokazuje mu całe miasto, które jest bardzo szczęśliwe. Doprowadza go do domu biednej rodziny, która ma bardzo skromną kolację wigilijną. Koło stołu siedzi chłopiec - Mały Tim. Jest chory i prawdopodobnie nie dożyje następnych świąt. Ostatnim widmem jest Duch Przyszłych Wigilii. Prezentuje on przyszłość, jaka czeka skąpca, jeśli się nie zmieni. Zjawa ta nic nie mówi, w przeciwieństwie do wcześniejszych. Ma na sobie przerażający czarny płaszcz. Duch pokazuje Scrooge’owi jego przyszłość – śmierć, której nikt nie zauważy. Nikt go nie będzie opłakiwał. Jedyne o czym nie zapomną, to o jego pieniądzach. Ebenezer obiecuje poprawę i prosi o jeszcze jedną szansę. Po wizycie ostatniego ducha, budzi się i zauważa, że jest Boże Narodzenie. Więc minęła tylko jedna noc! Otwiera okno i wysyła zauważonego przechodnia po indyka. Daje mu za to pieniądze i każe go zanieść do rodziny Małego Tima. Pokrywa też koszt leczenia chłopca. Podwyższa pensję swojemu pracownikowi. Jest dla wszystkich miły. Idzie w odwiedziny do swojej najbliższej rodziny, gdzie go życzliwie przyjmują.
To streszczenie historii Scrooge'a, a jak opowie ją Olsztyński Teatr Lalek? Trzeba się przekonać.
Bilety w cenie 13 zł do nabycia w Informacji ROKiS (ul. Noniewicza 71) tel. 087 566-42-11.